Cast & Crew

CAST
Cpt. Rick Walker Jack Moik
Cynthia Perkins Annette Schmiedel
Col. Nathan Gallagher Marcos Koutelas
Ltn. Lydia Preston Stefanie Dal Canton
Mechanic Andreas Arens
Harry Gibbons Axel Mertes
Ltn. Cmd. Francis Deacon Axel Loh
Captain Mitchell Andreas Konzack
Bridge Controller Tucana Manuel Francescon
Cpt. Downby Hank William Rozema
Ltn. Daniel Saunders Benjamin Goetzky
Ltn. Cal Tyler Marcus Grebe
Female Android Security Annikke Wittko
Senator Cowley Richard van Weyden
Ltn. Faulkner Mark Dauth
Ltn. Esteban Alexander Panz
Pilot #1 Adcalmahr Thorsten Richter
Pilot #2 Adcalmahr Stefan Gerhard
Delta Shuttle Pilot #1 Rafaela Bonato
Delta Shuttle Pilot #2 Oliver Spilling
Pvt. Mogan Cole Fabian Koester
Female Android Prytadis Stefanie Dall Canto
Barkeeper Ralf Erkel
Tank Driver Michael Arnold
Controller Spearhead Karmelita Malic
Tracer LeaderAtcalmahr Jens Hoppe
Tracer 6 Atcalmahr Kolja Christowszick
Crusader Pilot Blue 2 Frank Landwehrman
Crusader Pilot Blue 3 Christian Strenk
Adcalmahr Traffic Controller Sylvie Kristan
Senator Ruediger Goetzky
Senator Michael Arens
Hypergate Controller Robert Vogel
Pilot Tracer 3 Sung Hyoung Cho
Pilot Tracer Leader Andreas Haun
Pilot Tracer 8 Liane Steinke
Pilot Tracer 7 Mario Schmack
Pilot Tracer 4 Rainer Herbel
Commander Prytadis Ralf Stegmann
Captain Freeman Michael Gerhard
Controller Adcalmahr #1 Matze Paar
Controller Adcalmahr #2 Robert Tubis
Controller Adcalmahr #3 Magdalena Gsell
Ltn. Cabaretti Raphael Goetzky
Ltn. Van Zahn Matthias Kleis
Landing Officer Tucana Thorsten Cloos
Controller Repulse #1 Manuela Goetzky
Controller Repulse #2 Christina Dal Canton
Crusader Pilot Demon 3 Matthias Döring
Crusader Pilot Demon 5 Maja Kunzelmann
Crusader Pilot Demon 4 Nik Kenez
Crusader Pilot Demon 2 Joerg Wegman
Officer Artur Malassa
Soldier Nydenion Michael Clemens
Soldier Nydenion Markus Priemer
Soldier Nydenion Jochen Walter
Soldier Nydenion Pascal Hofman
Soldier Siegerd Kaude
Soldier Commander Jan Lehman
Soldier Bjoern Schwaenzer
Soldier Benedict Marewski
Soldier Thorsten Held
Controller Jan Hank
Delta Shuttle Navigator Florian Israd
Contoller Repulse Birgit Blaufuß
Contoller Repulse Maja Fuchs
Soldier Thomas Will
CREW
Director Jack Moik
Producer Jack Moik
Alexander E. Roeder
Frank Vogt
Executive Producer Caspar Arnhold
Production Assistant Christoph Heislitz
Camera Alexander E. Roeder
Eddie Arens
Jack Moik
Colour Grading Thomas Maier
Frank Vogt
Music Jack Moik
Sound Christian Schilling Muyshondt
Chris Groneberg
Supervising Sound Editor Christian Schilling Muyshondt
Sound Producer Rolando Schilling
Sound Designer Hardy Schilling Muyshondt
Script Jack Moik
CGI Supervisor Frank Vogt
CGI Art Director Thomas Klieber
CGI Modellers Viktor Klassen
Jens Dörholt
Sebastian Schminke
Jan Häusle
Taisir Yakupov
Digital Compositing Supervisor Thomas Maier
Digital Compositing Art Dirctor Mark Dauth
Digital Mattepainting Jack Moik
Christoph Stryczek
Andreas Mende
Mark Schubert
Motion Control Camera Jürgen Kling
Rotoscoping Björn Bechstein
Steffen Thum
Tim Wulf
Modelling Supervisor Benjamin Goetzky
Ralf Stegmann
Modelling Lars Kamrath, Oliver Spilling, Jens Hank, Jan Hank, Frank Landwehrmann, Katinka Balzer, Andreas Frank, Kai Kollenberger, Andreas Haun, Stefan Rohde, Florian Busch, Maja Kunzelmann, Simon Rieb, Danel Katzer, Liane Steinke, Barbara Zinnow
Setdesign Supervisor Markus Grebe
Fabian Köster
Alexander Panz
Setdesign Jan Niehues, Thomas Will, Michael Kapmeyer, Sebastian Brunkhard, Marcos Koutelas
Props Hank William Rozema, Michael Arnold, Simone Busch, Markus Priemer
Previz Jörg Wegmann, Tobias Richter, Nils Babion, Rahul Pawar, Rick Snider, Dragos Popovici, Shantanu Jahagirdar, Gregor Strasz, Thorsten Held, Helena Ebel, Nadine Franka
Best Boy Andreas Sebald
Special Makeup Birgit Blaufuss
Technische Administration Axel Mertes
Making of Stefan Pohl